» Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb Zvolen, Záhonok
» stredisko DSS Štefánikova, Zvolen
» stredisko DSS Symbia
» stredisko DDaDSS Zvolenská Slatina

Predvianočná beseda v DSS – Zvolen

ARCHÍV AKTUALÍT  » Aktuality z roku 2017 » Predvianočná beseda v DSS – Zvolen

 • Zvyky, tradície a obrady ...
  Zvyky, tradície a obrady ...
 • Mgr. Zuzana Macková
  Mgr. Zuzana Macková
 • Predvianočná beseda
  Predvianočná beseda
 • Predvianočná beseda
  Predvianočná beseda
 • Pozdrav
  Pozdrav

Začal sa advent, čas príprav na najväčšie a najkrajšie kresťanské sviatky v roku - Vianoce, ktoré sa slávia v mnohých krajinách po celom svete. Ľudové zvyky a tradície s nimi spojené sa oslavujú veľmi rozmanitým spôsobom a líšia od národa k národu.

Na Slovensku sa na sviatky narodenia Ježiša Krista - Vianoce, pripravujeme vopred už štyri týždne a toto obdobie sa nazýva Advent.

Vianoce sú obdobím, keď sa každý snaží byť s blízkymi, keď si uvedomujeme silu priateľstva, lásky, úcty a obetavosti. Pre každého z nás je dôležité, aby sa dni napĺňali spokojnosťou, ľudskou spolupatričnosťou, osobným uplatnením, ako i dosahovaním vytúžených cieľov. Vianočný čas má svoje neopísateľné čaro pre každého, kto sa nepozerá iba očami, ale i srdcom, a je príležitosťou zastaviť sa a pozrieť sa do hĺbky svojej duše. Tam kde sú skryté naše najtajnejšie túžby a želania.

V tomto predvianočnom období sme dňa 18. decembra 2017 v našom zariadení opäť privítali pracovníčku Krajskej knižnice zo Zvolena Mgr. Zuzanu Mackovú, ktorá si pre našich klientov pripravila pútavú prezentáciu spojenú s hovoreným slovom a zvukovými nahrávkami na tému „Zvyky, tradície a obrady Vianoc a predvianočný čas na Slovensku.“ Odznela najznámejšia vianočná koleda „Tichá noc“, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc a v súčasnosti sa spieva už vo viac ako 200 jazykoch. Záver besedy nám ukončila skladba najznámejšej klasickej rozprávky „Tri oriešky pre Popolušku“ od Karla Gotta.

Ďakujeme našej kolegyni, priateľke Mgr. Zuzke Mackovej za príjemne strávené sviatočné chvíle v jej spoločnosti a za hodnotnú besedu, ktorá nás veľmi potešila. Tešíme sa na ďalšie naše spoločné stretnutie a to čo si pre nás pripraví nabudúce.

„Vianočné sviatky – čas radosti“, vychutnajme si ich so všetkým čo k nim patrí. V dušiach nech sa nám rozhostí krásny pocit, na stole nech zavonia kapor, kapustnica,... či iné dobroty a Štedrý večer nech zanechá v našich srdciach stopu pohody, radosti a lásky.

Autorka článku, vložila dňa: 18. decembra 2017 – Mgr. Jana Hiczérová